Kreatyna jest wytwarzana w wątrobie i działa jak ogniwa paliwowe dla komórek. W tym komórki mózgowe. Dostarcza energię na żądanie. Można powiedzieć, że kreatyna jest ostatecznym środkiem nootropowym.
Kreatyna jest popularnym suplementem wśród sportowców, ponieważ zwiększa wydolność fizyczną, trafiając bezpośrednio do mięśni potrzebujących paliwa. Wegetarianie i weganie zazwyczaj mają niższy poziom kreatyny w organizmie niż osoby jedzące mięso.
Kreatyna jest również preferowana przez użytkowników nootropowych ze względu na paliwo wymagane przez komórki mózgowe podczas używania racetamów . Po przekroczeniu bariery krew-mózg kreatyna wiąże się z fosforanami. Fosforan kreatyny z kolei napędza zużycie energii przez mózg.
Tak więc kreatyna jest dobra dla paliwa mięśniowego i sprawności umysłowej. Pomaga poprawić pamięć, zmniejsza zmęczenie mózgu, poprawia nastrój, działa przeciwstarzeniowo i neuroprotekcyjnie.
Zalecenia dotyczące dawkowania różnią się znacznie w zależności od osobistych preferencji i zapotrzebowania fizycznego. Wynosi od 200 mg do 25 gramów dziennie. Jako środek nootropowy najczęstszą dawką kreatyny jest 3 – 5 gramów dziennie.
„Informacje zawarte w tym materiale mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady medycznej. Zawarte treści odnoszą się do ogólnych informacji na temat związku i nie powinny być traktowane jako rekomendacje do stosowania w celach terapeutycznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zdrowotnych lub przed rozpoczęciem stosowania suplementacji, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.”