Chinska szkola aranzacji wnetrz – Feng shui - | Twój.blog

Aranżacja „zdrowego” domu: Chińska szkoła aranżacji wnętrz – Feng shui

Od starożytnych chińskich praktyk po współczesne aranżacje wnętrz – poznaj, jak zasady Feng Shui mogą odmienić Twoją przestrzeń życiową. Dlaczego energia Chi ma znaczenie i jak sprawić, by Twoje otoczenie wspierało Twoje cele życiowe?
Total
0
Shares

O tym, że otoczenie w którym przebywamy ma znaczenie dla naszego samopoczucia nie trzeba nikomu mówić. Znaczenie ma zarówno układ pomieszczeń w których przebywamy, jak i np. kolorystyka ścian. O wpływie barw na nasze samopoczucie napisano szereg książek i opracowań naukowych, których przeczytanie zapewne uratowałoby niejednego dentystę przed pomalowaniem ścian gabinetu na pstrokaty, żółty lub pomarańczowy kolor.


Feng shui to starożytna praktyka planowania w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne feng shui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych a nawet gospodarskich. Bywa błędnie nazywane geomancją, na skutek błędnego zrozumienia terminu przez dziewiętnastowiecznych misjonarzy chrześcijańskich.

Żeby dokładnie oddać pierwotne znaczenie, trzeba zrozumieć symbolizm:
Wiatr, którego nie można zobaczyć – niewidzialne
Woda, której nie można uchwycić – nieuchwytne.

Feng (wiatr) i shui (woda) to dwa elementy, które w kulturze Chin nierozwiązalnie łączą się z dobrym zdrowiem. Samo Feng Shui to z kolei starożytna – o historii sięgającej ponad trzech tysięcy lat wstecz – sztuka aranżacji wnętrz pochodzącą z Chin.

U podstaw Feng Shui leży taoistyczne przekonanie, według którego świat wypełnia energia (chi), a znajdujące się w pomieszczeniach meble, dodatki i akcesoria powinny umożliwiać tej energii swobodne krążenie po domu, co ma zapewnić z kolei mieszkańcom dobre samopoczucie, zdrowie oraz ogólną pomyślność.

Zasada yin i yang

Koncepcja i zasady yin i yang

Pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Jest podstawową koncepcją feng shui. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie.
Yin – dosłownie rozumiane jako „zacienione miejsce, północne zbocze (wzgórza), południowy brzeg (rzeki), zachmurzenie, zaciemnienie”. Reprezentowana przez czerń i Księżyc oznacza bierność, uległość, smutek, chłód i zimę, symbolizuje żeński aspekt natury, introwersję oraz liczby parzyste; odpowiada jej noc oraz dusza po. Yin symbolizuje woda lub ziemia.
Yang – dosłownie rozumiane jako „nasłonecznione miejsce, południowe zbocze (wzgórza), północny brzeg (rzeki), światło słoneczne”. Reprezentowana przez biel i Słońce oznacza siłę, aktywność, radość, ciepło i lato, symbolizuje męski aspekt natury, ekstrawersję oraz liczby nieparzyste; odpowiada jej dzień, niebo oraz dusza hun. Yang symbolizuje ogień lub wiatr.

Czytaj także:  Geranium: pelargonia pachnąca - rodzaje, zastosowanie i uprawa

Oddziaływanie i siła sprawcza yin i yang
Wzajemne oddziaływanie Yin i Yang jest przyczyną powstawania i zmiany wszystkich rzeczy. Z nich powstaje pięć pierwiastków (ogień, woda, ziemia, metal i drewno), a z nich wszystkie inne rzeczy. Wśród sił natury da się zauważyć stany Yin i Yang będące w ciągłym ruchu.

Nauka o yin i yang
Najważniejszym wykładem nauki o Yin i Yang jest Księga przemian I ching. Nauka o Yin i Yang jest także ważną częścią spekulacji kosmologicznych i przyrodniczych taoizmu i neokonfucjanizmu.

Siatka Bagua

Podstawą planowania w feng shui jest tzw. siatka bagua. Jest to oktagon podzielony na 8 równych części. Każdy przedstawia inną dziedzinę życia. Są to: kariera, wiedza, rodzina /zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Każdej części przypisane są specjalne symbole, które wzmacniają te sfery życia.

Feng Shui dysponuje dokładnym schematem poszczególnych sfer ludzkiego życia, przyporządkowanych określonym częściom mieszkania. Schemat ten jest bardzo prosty, a jednocześnie wystarczająco elastyczny, by można go było idealnie dopasować do każdego pomieszczenia i powierzchni. Jest to tzw. siatka bagua. Zawsze przybiera ona kształt pomieszczenia lub powierzchni, na którą jest nakładana, zazwyczaj przedstawiana jest jednak w postaci kwadratu lub prostokąta podzielonego na dziewięć równych części, tak że część centralna (oznaczona numerem 5) otoczona jest pozostałymi ośmioma.

Dziewięć pól siatki bagua
Każde z poniższych 9 pól siatki bagua symbolizuje konkretną sferę Twojego życia, dzięki czemu siatka ta może stać się dla Ciebie bezcennym narzędziem do diagnozowania, kontrolowania oraz modyfikowania stanu wybranych przez Ciebie dziedzin Twojego życia. Wystarczy tylko, że poznasz rozmieszczenie poszczególnych pól oraz dokładne znaczenie każdego z nich a będziesz lepiej kontrolować swoje życie. Poniżej lista tych 9 pól:

1. Kariera/ Droga życiowa
2. Związki/ Małżeństwo
3. Autorytety/ Rodzina
4. Bogactwo/ Korzyści
5. Zdrowie/ Witalność
6. Pomocni Ludzie/ Przyjaciele
7. Twórczość/ Dzieci
8. Wiedza/ Świadomość
9. Opinia/ Uznanie/ Sława

Czytaj także:  Jaki wybrać podajnik, kocioł i odpowiednie grzejniki? - Zestaw grzewczy do nowoczesnego domu

Zasada pięciu żywiołów

Zasada pięć elementów, pięciu żywiołów, to druga fundamentalna zasada feng shui. Żywioły te to drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. (Wymienione żywioły tyczą się ściśle chińskiego rozumienia owych pięciu żywiołów. Odnoszenie ich do poszczególnych słów i zachodniego ich rozumienia, wprowadza w wielki błąd, dlatego niezbędne jest osobne „chińskie” omówienie każdego żywiołu. Patrz zasada pięciu żywiołów woda wiatr ziemia ogień powietrze.)

Energia chi
Energia chi dzieli się symbolicznie na pięć żywiołów chińskich: metal, drzewo, wodę, ogień i ziemię. Można im przyporządkować określone kolory, liczby, kierunki geograficzne, pory roku, planety, części ciała, stany emocjonalne, postacie zwierzęce itd. Te pięć żywiołów przypisano też polom bagua tak, by wzmacniały lub hamowały w ich obrębie przepływ energii chi. Żywioły te wpływają na siebie wzajemnie (a zarazem na równowagę w naszym otoczeniu i życiu), przy czym wpływ ten może mieć charakter wzmacniający (składając się na tzw. cykl twórczy) lub hamujący (stanowiąc tzw. cykl niszczący).

Wykonanie aranżacji mieszkania zgodnie z regułami obowiązującymi w feng shui jest stosunkowo dużym wyzwaniem dla osoby przyzwyczajonej do tradycyjnego, europejskiego stylu mieszkania w którym gromadzimy wiele, często nieużywanych przedmiotów Dlatego też warto w takim przypadku skorzystać z usług doświadczonego projektanta wnętrz – takowych znajdziemy w każdym większym mieście – Krakowie, Katowicach czy Warszawie – który pomoże nam zaaranżować „zdrowe” mieszkanie przy jednoczesnym zachowaniu jego funkcjonalności.


Feng Shui to nie tylko starożytna tradycja, ale praktyczna sztuka tworzenia przestrzeni wspierającej nasze życie. Łącząc tradycyjną mądrość z współczesnymi potrzebami, możemy stworzyć wnętrza, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i sukces życiowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobają Ci się także:

Związki i ich właściwości