Siwe wlosy kilka slow o siwieniu - | Twój.blog

Siwe włosy – kilka słów o siwieniu

Total
0
Shares

Siwe włosy niestety wzbudzą prawie zawsze negatywne odczucia. Większość z nas tak naprawdę boi się osiwieć. Niestety, tego raczej nie unikniemy, bowiem jest to naturalny proces. Dla większości z nas siwienie wiąże się z pewnym przełomem życiowym. Kiedy zauważamy pierwsze oznaki siwienia, wpadamy w panikę, nie wiemy co mamy z tym począć. Nie martwmy się na zapas bowiem od jednego siwego włosa, nazajutrz całkiem osiwiejemy. Często jest to taki proces, który może ciągnąć się latami. A przecież siwe włosy, to nie to samo co stare włosy. Jak ukryć, czy zamaskować siwiznę? Tego zaraz się dowiecie!

Siwienie jest procesem naturalnym, fizjologicznym, który zazwyczaj ma początki w wieku trzydziestu lat.

Jak to się dzieje, że mamy siwe włosy? Otóż to jaki kolor włosów będziemy posiadać jest zależne w dużym stopniu od melaniny – barwnika wytwarzanego w melanocytach – czyli komórkach barwnikowych. Kiedy te komórki zaczynają pracować w sposób zaburzony, to wówczas we włosach zaczynają się pojawiać braki melaniny. W związku z tym włosy przybierają zabarwienie białe, bądź beżowe. Produkcja „włosowego” barwnika pobudzana jest przez enzymy znajdujące się w każdym organizmie. A kiedy ich aktywność zmniejsza się, to również pomniejszeniu ulegają ilości melaniny.

Szybkość siwienia włosów jest zależna przede wszystkim od posiadanych czynników genetycznych. Ale nie tylko te predyspozycje zapisane w kodzie genetycznym maja wpływ na siwe włosy. Wiele zależy również od trybu życia, jaki prowadzimy. Oprócz tego do siwienia przyczyniają się ciągłe stresynieodpowiednia dieta oraz używki.

Siwienie włosów to proces, który może być efektem różnych chorób. Mam tutaj na myśli głównie bielactwo, czyli chorobę związana z niemożnością wytwarzania melaniny. Siwą czuprynę posiadają osoby, które mają schorzenia związane z przemianą materii. Jednakże białe włosy nie są jedynym objawem choroby, ale mogą być tylko jednym z wielu elementów składających się na całościowy obraz kliniczny.

Zrozumienie procesu siwienia

Siwienie to naturalny proces biologiczny, który dotyka każdego człowieka, choć w różnym wieku i z różną intensywnością. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj około trzydziestego roku życia, jednak może wystąpić zarówno wcześniej, jak i później. Kluczowym czynnikiem jest działanie melanocytów – wyspecjalizowanych komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, barwnika nadającego włosom kolor. Gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować, włosy tracą pigmentację, stając się srebrne lub białe.

Czytaj także:  Aluminium – Czy jest się czego bać?

Wieloczynnikowe podłoże siwienia

Tempo i charakter siwienia są determinowane przez złożoną interakcję czynników genetycznych i środowiskowych. Predyspozycje dziedziczne odgrywają fundamentalną rolę, jednak istotny wpływ mają również styl życia, dieta i poziom stresu. Przewlekłe napięcie psychiczne, niedobory żywieniowe oraz nadmierne korzystanie z używek mogą znacząco przyspieszyć proces siwienia. Warto zauważyć, że przedwczesne siwienie może być również sygnałem określonych schorzeń, takich jak bielactwo czy zaburzenia metaboliczne.

Nowoczesne podejście do pielęgnacji siwych włosów

Współczesna trychologia oferuje szereg zaawansowanych metod pielęgnacji siwych włosów. Podstawą jest stosowanie specjalistycznych preparatów, które nie tylko dbają o kondycję włosów, ale również zapobiegają ich żółknięciu – częstemu problemowi dotykającemu siwe włosy. Ważne jest regularne stosowanie odpowiednio dobranych szamponów, odżywek i masek, które zawierają składniki nawilżające i odżywcze, szczególnie istotne dla siwych włosów, które często są bardziej podatne na przesuszenie.

Jak radzić sobie z siwymi włosami?

Najlepszym i tanim rozwiązaniem jest polubienie swych siwych włosów. Ale niestety nie każdy może w ten sposób postąpić. Dlatego trzeba sobie w inny sposób poradzić. Obecnie są różnorodne propozycje. Wiele osób – szczególnie kobiety stosują koloryzacje włosów, inne korzystają z fachowej pomocy fryzjerskiej i maskują swe białe włosy.

Farbowanie siwych włosów

Jeśli chcesz ukryć siwe włosy, a dodatkowo odmłodzić się, to koniecznie spróbuj zwyczajnej koloryzacji. Odpowiednio dostosowane rozwiązania zregenerują i znacznie upiększą siwe włosy!

Zanim zaczniesz koloryzację, to musisz dowiedzieć się ile faktycznie posiadasz siwych włosów. 20, 50 czy 100 procent? To bardzo istotna informacja. Okazuje się bowiem, że mając na głowie już dwadzieścia procent siwych włosów, to lekkie środki tonujące na nic się nie zdadzą. W takiej sytuacji konieczne będą nieco intensywniejsze specyfiki tonujące. Jeżeli zaś siwizna stanowi znaczna część – nawet około 30%, to wówczas poleca się zastosować środki koloryzujące.

Czytaj także:  Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (IBD Day) – najważniejsze informacje

Wspomnę, że całkowite farbowanie włosów siwych nie jest jedyna ewentualnością. Można bowiem zrobić pasemka w naturalnym kolorze. Metoda taka gwarantuje na zachowanie naturalny wyglądu ; poza tym odrosty nie będą wrzucały się w oczy ( jak to jest w przypadku stosowania koloryzujących szamponów, bądź farb do włosów).

A jeżeli zapragniemy za jakiś czas powrócić do swych siwych włosów? Jednym z lepszych rozwiązań jest obcięcie włosów bardzo krótko. Ale do tego trzeba odrobiny odwagi. Mimo to wiele kobiet decyduje się na ścięcie i zapuszczenie, bowiem to jedyny sposób na odzyskanie naturalnych siwych włosów.

Alternatywnym sposobem na siwe włosy jest tak zwane odsiwianie. Trzeba wiedzieć, że istnieją preparaty z prekursorem melaniny. Przenikają one do wnętrza włosa, a potem reagują z tlenem (obecnym w powietrzu). Włosy odzyskują swą barwę stopniowo, a w wyniku utleniania tworzą się pigmenty podobne do tych naturalnych. Gdy uzyskamy pożądany kolor właściwy kolor, wówczas powinniśmy co parę tygodni kolorujemy tylko same odrosty.

Warto wspomnieć, że odsiwianie sprawdza się i u mężczyzn, i u kobiet. Panowie, którzy wstydzą się farbować swe siwe włosy bez obaw powinni skorzystać z odsiwiaczy. Bowiem kolor uwidacznia się stopniowo – nie jest to zatem dla nich zbyt duża, szokująca przemiana.

Na koniec kilka dobrych rad dla osób z siwymi włosami

Po pierwsze – jeżeli zdecydowaliśmy, że chcemy mieć siwe włosy, to musimy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Wykorzystując szampony do włosów siwych i płukanki, nadajemy swej czuprynie szlachetnego połysku, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się żółtego odcienia ( spowodowanego działaniem słońca, bądź paleniem papierosów). Trzeba pamiętać, by takich preparatów nie używać z każdym myciem, bowiem włosy przybiorą zabarwienia fioletowo-niebieskiego. Najlepiej stosować je co drugie – trzecie mycie.

Po drugie – makijaż powinien być dostosowane do zabarwienia włosów siwych; można czasem sobie pozwolić na lekką ekstrawagancję.

Czytaj także:  50 prawd o alkoholu: NIE PIŁEŚ - PRZECZYTAJ. PRZECZYTAŁEŚ - WYPIJ

Po trzecie – siwe włosy czasem pod wpływem czasu stają się przesuszone. W związku z tym warto do pielęgnacji używać szamponów z odżywiającymi proteinami.

Metody maskowania i koloryzacji

Osoby, które nie czują się komfortowo z siwymi włosami, mają do dyspozycji różnorodne metody maskowania siwizny. Tradycyjne farbowanie pozostaje popularnym wyborem, jednak współczesne preparaty koloryzujące są znacznie bardziej zaawansowane niż ich poprzednie wersje. Oferują one nie tylko trwały kolor, ale również pielęgnację i ochronę włosów. Alternatywą są preparaty stopniowo przywracające kolor czy techniki pasemek, które pozwalają na bardziej naturalne przejście między odcieniami.

Holistyczne podejście do pielęgnacji

Efektywna pielęgnacja siwych włosów wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego nie tylko zewnętrzną pielęgnację, ale również odpowiednią dietę i suplementację. Kluczowe znaczenie mają witaminy z grupy B, biotyna, kwas foliowy oraz minerały, takie jak cynk i miedź. Regularna aktywność fizyczna i techniki redukcji stresu mogą również pozytywnie wpływać na kondycję włosów.

Zmiana społecznego postrzegania siwizny

W ostatnich latach obserwujemy znaczącą zmianę w społecznym postrzeganiu siwych włosów. Coraz więcej osób, w tym celebrytów i influencerów, decyduje się na naturalne eksponowanie swojej siwizny, przyczyniając się do przełamywania stereotypów i promowania różnorodności w postrzeganiu piękna. Ten trend „silver hair” zyskuje na popularności, pokazując, że siwe włosy mogą być atrakcyjnym atrybutem, dodającym charakteru i dystynkcji.

Przyszłość pielęgnacji siwych włosów

Rozwój technologii i badań w dziedzinie trychologii przynosi coraz to nowsze rozwiązania w zakresie pielęgnacji siwych włosów. Innowacyjne formulacje kosmetyków, zaawansowane metody koloryzacji i holistyczne podejście do zdrowia włosów otwierają nowe możliwości w zakresie dbania o siwe włosy. Jednocześnie rosnąca świadomość społeczna prowadzi do większej akceptacji naturalnego procesu starzenia się i różnorodności w ekspresji własnego wizerunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobają Ci się także:
Co warto wiedzieć o zaćmie?

Co warto wiedzieć o zaćmie?

Zaćma jest częstą dolegliwością osób starszych. Zdecydowanie najczęściej występuje u ludzi po sześćdziesiątym roku życia. W ich przypadku pojawia się jako wynik starzenia się organizmu. Atakuje także dzieci i młodzież,…
Czytaj więcej

Związki i ich właściwości