Większość ludzi miała bóle głowy. Istnieje wiele różnych rodzajów bólów głowy, od rzadkich irytujących po uporczywy, ciężki i powodujący niepełnosprawność stan medyczny. Napięciowe bóle głowy należą do najczęstszych ze wszystkich bólów głowy. Ból związany z napięciowym bólem głowy może wahać się od łagodnego do ciężkiego i trwać od kilku minut do kilku dni.
Sama tkanka mózgowa nie generuje uczucia bólu, więc mózg nie jest tym, co boli, gdy masz ból głowy. Ból występuje raczej w niektórych z następujących lokalizacji:
Tkanki pokrywające mózg
Struktury przyczepne u podstawy mózgu
Mięśnie i naczynia krwionośne wokół skóry głowy, twarzy i szyi
Czym są napięciowe bóle głowy?
Bóle głowy typu napięciowego są najczęstszym rodzajem bólu głowy, stanowiąc około połowy wszystkich bólów głowy. Ból ma zwykle nasilenie od łagodnego do umiarkowanego, ze stałym naciskiem lub zaciśnięciem (jak imadło zaciśnięte wokół głowy). Bólowi głowy nie towarzyszą nudności ani wymioty, a ból nie jest nasilany przez rutynową aktywność fizyczną, taką jak chodzenie czy wchodzenie po schodach. Atak napięciowego bólu głowy może trwać od 30 minut do całego tygodnia.
Kto cierpi na napięciowe bóle głowy?
Kobiety są nieco bardziej narażone na napięciowe bóle głowy niż mężczyźni. Prawie każdy będzie miał co najmniej jeden napięciowy ból głowy w pewnym momencie swojego życia, a ponad jedna trzecia osób będzie doświadczać napięciowego bólu głowy każdego roku. Wiele osób cierpiących na migrenowe bóle głowy ma również napięciowe bóle głowy.
Jaka jest różnica między napięciowymi bólami głowy a migrenowymi bólami głowy?
Migreny i napięciowe bóle głowy mają pewne podobne cechy, ale także kilka istotnych różnic:
- Ból migrenowy jest zwykle pulsujący, podczas gdy ból głowy typu napięciowego jest zwykle stałym bólem.
- Ból migrenowy często dotyka tylko jednej strony głowy, podczas gdy ból głowy typu napięciowego zwykle dotyczy obu stron głowy.
- Migrenowym bólom głowy, ale nie napięciowym bólom głowy, mogą towarzyszyć nudności lub wymioty, nadwrażliwość zarówno na światło, jak i na dźwięk.
- Napięciowe bóle głowy zwykle nie mają ostrzeżenia ani aury.
Jak to leczyć?
Leczenie napięciowego bólu głowy koncentruje się na łagodzeniu bólu w przypadku wystąpienia napadu i zapobieganiu nawrotom napadów. Większość ataków bólu głowy typu napięciowego reaguje na proste leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak aspiryna, ibuprofen (Advil, Motrin, generyczny) lub naproksen (Aleve, generyczny). Jednak te leki, zwłaszcza te, które zawierają kofeinę, nie powinny być stosowane częściej niż dwa razy w tygodniu, ponieważ mogą powodować bóle głowy związane z nadużywaniem leków (z odbicia).
Osoby, które mają co najmniej dwa ataki napięciowego bólu głowy w miesiącu, powinny porozmawiać ze swoimi pracownikami służby zdrowia na temat terapii zapobiegawczej. Może to obejmować tricykliczny lek przeciwdepresyjny, taki jak amitryptylina (Elavil, rodzajowy), w połączeniu z terapiami behawioralnymi. Metody leczenia behawioralnego obejmują terapię relaksacyjną, radzenie sobie ze stresem i terapię poznawczo-behawioralną.
Pierwotne i wtórne bóle głowy
Pierwotne bóle głowy
Ból głowy jest uważany za pierwotny, jeśli nie jest spowodowany innym schorzeniem lub chorobą. Większość pierwotnych bólów głowy dzieli się na trzy główne typy: napięciowy, migrenowy i klasterowy. Napięciowy ból głowy jest najczęstszym rodzajem pierwotnego bólu głowy.
Bóle głowy mogą być spowodowane problemami w interakcji substancji chemicznych w mózgu, szlakach nerwowych i naczyniach krwionośnych.
Wtórne bóle głowy
Wtórne bóle głowy są spowodowane innymi schorzeniami, takimi jak infekcje zatok, urazy szyi i udary. Bóle głowy spowodowane nieprawidłowościami lub infekcjami w kanałach nosowych lub zatokowych są powszechnie określane jako zatokowe bóle głowy.
Epizodyczne i przewlekłe bóle głowy
Napięciowe bóle głowy są klasyfikowane jako epizodyczne lub przewlekłe w zależności od tego, jak często występują:
- Epizodyczne bóle głowy występują rzadziej niż 15 dni w miesiącu. (Ludzie, którzy mają częste epizodyczne napięciowe bóle głowy, ponad 10 dni w miesiącu, często mają również migrenowe bóle głowy).
- Przewlekłe bóle głowy występują częściej niż 15 dni w miesiącu i trwają co najmniej 6 miesięcy. W około 25% przypadków epizodyczne bóle głowy przekształcają się w chroniczne napięciowe bóle głowy.
Przewlekłe codzienne bóle głowy mogą zaczynać się od napięciowych bólów głowy, migren lub kombinacji tych lub innych rodzajów bólu głowy. Przewlekłe codzienne bóle głowy dzielą się na 2 kategorie:
- Krótkotrwałe bóle głowy lub trwające krócej niż 4 godziny. Najczęstszymi przewlekłymi bólami głowy o krótkim działaniu są klasterowe bóle głowy.
- Długotrwałe bóle głowy, które trwają dłużej niż 4 godziny. Napięciowe bóle głowy są najczęstszym rodzajem długotrwałych przewlekłych bólów głowy i w rzeczywistości są ogólnie najczęstszym typem przewlekłych bólów głowy.
Co je powoduje?
Naukowcy nie są pewni, co powoduje bóle głowy typu napięciowego. Kiedyś za te bóle głowy obwiniano nieprawidłowe skurcze mięśni, ale teoria ta została w dużej mierze odrzucona. To dlatego nazwa tego bólu głowy zmieniła się z „napięciowego” na „napięciowy”.
Naukowcy uważają obecnie, że napięciowe bóle głowy najprawdopodobniej występują z powodu interakcji kilku czynników, które obejmują wrażliwość na ból i percepcję, a także rolę substancji chemicznych w mózgu (neuroprzekaźników). Kilka badań wykazało nieprawidłowości w poziomie serotoniny u osób z napięciowymi bólami głowy.
Niektóre badania wykazały nieprawidłową aktywność mięśni u osób z napięciowym bólem głowy. Chociaż napięcie mięśni niekoniecznie powoduje bóle głowy typu napięciowego, pewne czynniki wyzwalające związane ze skurczami lub napięciem mięśni mogą przyczyniać się do tego stanu.
Wrażliwość na ból i percepcja
Badania wskazują, że osoby z napięciowym bólem głowy mogą mieć nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym, które zwiększają ich wrażliwość na ból. Napięciowe bóle głowy są związane i mogą nakładać się na inne zespoły bólowe, takie jak fibromialgia. Centralny układ nerwowy obejmuje nerwy w mózgu i kręgosłupie.
Napięciowe bóle głowy mogą być również związane z mięśniowo-powięziowymi punktami spustowymi w mięśniach szyi i ramion. Ból mięśniowo-powięziowy obejmuje powięź (tkanka łączna) i mięśnie. Punkty spustowe to węzły w tkance mięśniowej, które mogą powodować napięcie, osłabienie i intensywny ból w różnych obszarach ciała. Na przykład punkt spustowy w ramieniu może powodować ból głowy.
Chemikalia mózgowe (neuroprzekaźniki)
Neuroprzekaźniki są przekaźnikami chemicznymi w mózgu. Kilka rodzajów neuroprzekaźników wpływa na reakcję mózgu na stymulację bólową. Uważa się, że w tych przemianach chemicznych biorą udział w szczególności serotonina (zwana także 5-HT) i tlenek azotu. Uwolnienie tych substancji chemicznych może aktywować szlaki nerwowe w mózgu, mięśniach lub innych miejscach i zwiększyć ból.
Osoby z napięciowymi bólami głowy są bardziej narażone na depresję. Nie wiadomo, czy depresja jest wynikiem bólów głowy, czy też leżący u podstaw problem z neuroprzekaźnikami powoduje zarówno depresję, jak i napięciowy ból głowy.
Wyzwalacze bólu głowy typu napięciowego
Wiele różnych czynników może wywołać lub nasilić napięciowy ból głowy.
Stres
Stres z pewnością odgrywa rolę w napięciowych bólach głowy. Czynniki emocjonalne i psychologiczne, które przyczyniają się do stresu, obejmują niepokój, depresję i złość. Czynniki związane ze stylem życia obejmują zmęczenie, brak snu, odwodnienie i głód.
Problemy ze snem
Zaburzenia snu, takie jak bezsenność lub obturacyjny bezdech senny, mogą wywoływać lub nasilać napięciowe bóle głowy.
Zła postawa
Praca lub spanie w niewygodnej pozycji może przyczynić się do problemów z postawą, które wpływają na mięśnie szyi i ramion.
Nadużywanie leków i substancji
Około jedna trzecia uporczywych bólów głowy, w tym przewlekła migrena i bóle głowy typu napięciowego, to bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków. Wynikają one z efektu odbicia spowodowanego nadużywaniem leków przeciwbólowych. Prawie każdy rodzaj leków na ból głowy może wywołać ten efekt. Dotyczy to leków zawierających kofeinę. Bóle głowy mogą również wystąpić po odstawieniu kofeiny, nikotyny lub alkoholu.
Problemy stomatologiczne
Zaciskanie szczęk lub zgrzytanie zębami podczas snu jest oznaką dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). Ból TMJ może wystąpić w uchu, policzku, skroniach, szyi lub ramionach. Ten stan często współistnieje z przewlekłym napięciowym bólem głowy. Niektóre osoby z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego mogą odczuwać poprawę w napięciowych bólach głowy po zabiegach lub terapiach ruchowych, które dotyczą konkretnie stanu uzębienia.
Kliknij ikonę, aby zobaczyć obraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Czynniki ryzyka
Napięciowe bóle głowy są najczęstszym rodzajem bólu głowy. Prawie każdy ma przynajmniej jeden napięciowy ból głowy w ciągu swojego życia. Epizodyczne napięciowe bóle głowy są znacznie częstsze niż przewlekłe napięciowe bóle głowy.
Bóle głowy u dorosłych
Płeć
Napięciowe bóle głowy występują nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Wiek
Napięciowe bóle głowy najczęściej występują u osób po trzydziestce. Zwykle występują rzadziej, gdy ludzie się starzeją.
Edukacja
Napięciowe bóle głowy występują częściej u osób z wyższym wykształceniem.
Bóle głowy u dzieci
Napięciowe bóle głowy są rzadkie przed ukończeniem 4 roku życia, ale stają się bardziej powszechne w dzieciństwie, osiągając szczyt w wieku około 13 lat i według niektórych badań występują aż u 48% dzieci. Dzieci z napięciowymi bólami głowy często cierpią na towarzyszące zaburzenia emocjonalne lub psychiczne.
Czynniki związane z napięciowymi bólami głowy u dzieci obejmują:
- Problemy ze snem. Wiele dzieci, które doświadczają przewlekłych codziennych bólów głowy, cierpi na zaburzenia snu, zwłaszcza trudności z zasypianiem.
- Warunki zdrowia psychicznego. Wiele dzieci z przewlekłymi napięciowymi bólami głowy ma również depresję lub zaburzenia lękowe.
- Stres rodzinny. Stresujące wydarzenia rodzinne mogą przyczyniać się do problemów emocjonalnych, które prowadzą do napięciowych bólów głowy.
- Problemy w szkole. Według badania National Headache Foundation prawie 30% dzieci opuszcza szkołę z powodu bólu głowy. Dla wielu dzieci początek roku szkolnego może być szczególnie stresującym okresem.
National Headache Foundation zaleca następujące wskazówki dla rodziców:
- Prowadź dziennik bólów głowy dziecka, odnotowując czas wystąpienia, długość i intensywność ataku, lokalizację bólu i wyzwalacze dietetyczne.
- Upewnij się, że Twoje dziecko ma dużo snu o regularnych porach.
- Unikaj zmian w rutynie żywieniowej Twojego dziecka (głód i jedzenie o nieregularnych porach może wywoływać bóle głowy).
- Omów wszelkie obawy związane z bólem głowy z opiekunem dziecka.
Rokowanie
Zarówno epizodyczny, jak i przewlekły napięciowy ból głowy może wpływać na jakość życia. Jednak epizody napięciowego bólu głowy rzadko powodują niepełnosprawność i rzadko wymagają leczenia w nagłych wypadkach. Jeśli tak, zwykle występuje element migrenowy z napięciowym bólem głowy.
Chociaż nie są one niebezpieczne z medycznego punktu widzenia, przewlekłe napięciowe bóle głowy mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia, relacje społeczne i wydajność pracy. Kilka badań wykazało niższą jakość życia osób z przewlekłymi codziennymi bólami głowy w porównaniu z osobami bez bólów głowy lub tylko epizodycznymi. Wiele osób z przewlekłymi napięciowymi bólami głowy cierpi również na lęki i depresję.
Bóle głowy typu napięciowego można w większości przypadków leczyć i im zapobiegać. Epizody tych bólów głowy mogą również ustąpić z czasem. W jednym badaniu prawie połowa osób z częstymi lub przewlekłymi bólami głowy typu napięciowego nie odczuwała bólów głowy, gdy badano je 3 lata później. Osoby, które cierpią zarówno na napięciowe, jak i migrenowe bóle głowy, mogą napotkać bardziej strome wyzwania związane z rekonwalescencją.
Objawy
Napięciowe bóle głowy (epizodyczne i przewlekłe) mają zwykle następujące objawy:
- Uciskający lub napinający (ale nie pulsujący) ból
- Łagodny do umiarkowanego ból po obu stronach głowy
- Nie pogarsza się przez rutynową aktywność fizyczną (taką jak chodzenie lub wchodzenie po schodach)
Brak innych cech pomaga odróżnić bóle głowy typu napięciowego od innych rodzajów bólów głowy.
Epizodyczne napięciowe bóle głowy charakteryzują się również:
- Żadnych nudności ani wymiotów
- Ekstremalna wrażliwość na jasne światło (światłowstręt) i skrajna wrażliwość na dźwięk (fonofobia) są albo nieobecne, albo może występować tylko jeden z tych objawów
Przewlekłe napięciowe bóle głowy charakteryzują się również:
- Brak wymiotów
- Brak umiarkowanych lub ciężkich nudności
- Nie więcej niż jeden z następujących objawów: łagodne nudności, nadwrażliwość na światło lub nadwrażliwość na dźwięki
- Dyskomfort wywołany ręcznym palpitacją głowy (tkliwość okołoczaszkowa)
Różnicowanie napięciowych bólów głowy od migrenowych bólów głowy
Migreny i napięciowe bóle głowy mają podobne objawy, a niektóre osoby mogą mieć oba te rodzaje bólów głowy. Istnieją jednak istotne różnice między migreną a napięciowymi bólami głowy:
- Ból migrenowy jest zwykle pulsujący, podczas gdy ból głowy typu napięciowego jest zwykle stałym bólem.
- Ból migrenowy zwykle dotyczy tylko jednej strony głowy, podczas gdy ból głowy typu napięciowego zwykle dotyczy obu stron głowy.
- Ból migrenowy, ale nie ból typu napięciowego, nasila się wraz z ruchem głowy.
- Migrenowym bólom głowy, ale nie napięciowym bólom głowy, mogą towarzyszyć nudności i wymioty o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.
- Migrenowym bólom głowy, ale nie napięciowym bólom głowy, może towarzyszyć nadwrażliwość zarówno na światło, jak i na dźwięk.
- Migrenowym bólom głowy mogą towarzyszyć zaburzenia widzenia zwane aurami. Bóle głowy typu napięciowego nie mają aury.
Diagnoza
Rozpoznanie napięciowego bólu głowy opiera się na objawach, historii medycznej i badaniu fizykalnym. Usługodawca może zalecić prowadzenie dziennika bólu głowy w celu śledzenia występowania i intensywności ataków bólu głowy. W przypadku przewlekłych, ciężkich lub nietypowych bólów głowy dostawca może przeprowadzić badanie neurologiczne lub zlecić badania obrazowe.
Historia medyczna i osobista
Powinieneś poinformować swojego dostawcę o:
- Czas trwania i częstotliwość bólów głowy.
- Lokalizacja bólu.
- Rodzaj bólu (pulsujący lub stały ucisk).
- Intensywność bólu.
- Objawy towarzyszące, takie jak zaburzenia widzenia lub nudności i wymioty. (Są one widoczne najczęściej w przypadku migreny).
- Zachowanie podczas bólu głowy. Różne zachowania mogą pomóc odróżnić migrenę od napięciowych bólów głowy. Osoby z napięciowymi bólami głowy mają tendencję do łagodzenia bólu poprzez masowanie skóry głowy, skroni lub karku. Osoby z migreną częściej uciskają czoło i skronie lub nakładają zimny okład na ten obszar.
Powinieneś również zgłosić wszelkie inne stany, które mogą być związane z bólem głowy, takie jak:
- Przewlekła lub niedawno przebyta choroba i jej leczenie
- Urazy, zwłaszcza urazy głowy lub pleców
- Zmiany w diecie
- Aktualne leki lub niedawne odstawienie jakichkolwiek leków, w tym leków dostępnych bez recepty lub naturalnych
- Historia nadużywania kofeiny, alkoholu lub narkotyków
- Stres, depresja lub niepokój
Usługodawca zapyta również o ogólną historię medyczną i rodzinną, w szczególności dotyczącą bólów głowy lub innych chorób neurologicznych.
Pamiętnik bólu głowy w celu identyfikacji wyzwalaczy
Prowadzenie dziennika bólów głowy jest przydatnym sposobem identyfikacji wyzwalaczy, które powodują bóle głowy, i pomaga odróżnić migrenę od napięciowego bólu głowy. Prowadzenie dzienniczka bólu głowy pomoże lekarzowi lepiej sklasyfikować ból głowy. Pamiętaj, aby uwzględnić wszystkie zdarzenia poprzedzające atak. Często dwa lub więcej wyzwalaczy wchodzi w interakcję, powodując ból głowy.
Śledzenie leków jest ważnym sposobem identyfikacji bólu głowy spowodowanego nadużywaniem leków. Wiele uporczywych bólów głowy wynika z efektu odbicia spowodowanego nadużywaniem leków przeciwbólowych.
Spróbuj określić intensywność bólu głowy. Dostępne są różne oceny objawów, które pomagają zmierzyć nasilenie bólu. Na przykład następujący system liczbowy może być pomocny:
- = Łagodne, ledwo zauważalne
- = zauważalny, ale nie przeszkadza w pracy/zajęciach
- = Odciąga uwagę od pracy/zajęć
- = Bardzo utrudnia pracę/zajęcia
- = obezwładniający
Badanie lekarskie
Dostawca zbada głowę i szyję, aby sprawdzić tkliwość mięśni. Usługodawca może również przeprowadzić badanie neurologiczne, które obejmuje serię prostych ocen w celu sprawdzenia siły, odruchów, koordynacji, czucia i funkcji umysłowych. Usługodawca może również zalecić badanie wzroku.
Testy obrazowe
Badania obrazowe wyszukują poważne schorzenia jako przyczynę bólu głowy. W przypadku osób ze stabilnymi bólami głowy na ogół nie są one zalecane, z wyjątkiem nagłych nowych lub nasilających się objawów. W przypadku badań obrazowych obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) jest preferowane w stosunku do tomografii komputerowej (CT), ponieważ MRI nie naraża ludzi na promieniowanie.
Badania obrazowe mózgu mogą być zalecane w następujących okolicznościach:
- Jeśli wyniki wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego sugerują problemy neurologiczne
- Zmiany w widzeniu
- Słabe mięśnie
- Gorączka i sztywny kark
- Zmiany stanu psychicznego, w tym oznaki dezorientacji
- Niedawny upadek lub uraz głowy
- Nagły lub bardzo silny ból głowy
- Nasilające się bóle głowy lub bóle głowy, które nie reagują na rutynowe leczenie
- Historia raka
Objawy bólu głowy, które mogą wskazywać na poważne zaburzenie podstawowe
Większość bólów głowy, takich jak napięciowe bóle głowy, nie jest poważna ani zagrażająca życiu. Bóle głowy wskazujące na poważny problem, taki jak zaburzenia naczyniowo-mózgowe lub nadciśnienie złośliwe, są rzadkie. (Ból głowy bez innych objawów neurologicznych nie jest częstym pierwszym objawem guza mózgu).
Osoby z przewlekłymi bólami głowy mogą jednak przeoczyć poważniejszy stan, uważając, że jest to jeden z ich zwykłych bólów głowy. Powinieneś natychmiast zadzwonić do swojego usługodawcy, jeśli ból głowy lub inne towarzyszące objawy ulegną zmianie.
Pamiętaj, aby zadzwonić do swojego usługodawcy, udać się na pogotowie lub zadzwonić pod lokalny numer alarmowy w przypadku któregokolwiek z następujących objawów:
- Nagły, silny ból głowy, który utrzymuje się lub nasila w ciągu następnych godzin, któremu czasami towarzyszą nudności, wymioty lub zmienione stany psychiczne (możliwy udar krwotoczny)
- Nagły, bardzo silny ból głowy, gorszy niż jakikolwiek inny ból głowy (możliwe wskazanie krwotoku lub pękniętego tętniaka)
- Przewlekłe lub silne bóle głowy, które zaczynają się po 50 roku życia
- Bóle głowy z towarzyszącymi innymi objawami, takimi jak utrata pamięci, splątanie, utrata równowagi, zaburzenia mowy lub wzroku, utrata siły lub drętwienie lub mrowienie rąk lub nóg (możliwość wystąpienia udaru)
- Bóle głowy po urazie głowy, jeśli występuje senność lub nudności (możliwość krwotoku)
- Bóle głowy z towarzyszącą gorączką, sztywnością karku, nudnościami i wymiotami (możliwość zapalenia opon mózgowych)
- Bóle głowy, które nasilają się wraz z kaszlem lub wysiłkiem (możliwość obrzęku mózgu)
- Pulsujący ból wokół oczu lub za nimi lub na czole, któremu towarzyszy zaczerwienienie oka i postrzeganie aureoli lub pierścieni wokół świateł (możliwość wystąpienia ostrej jaskry)
- Jednostronny ból głowy w skroni u osób starszych; tętnica w skroni może być twarda i sękata oraz bez tętna; skóra głowy może być tkliwa (możliwość zapalenia tętnicy skroniowej, które może spowodować ślepotę lub udar mózgu, jeśli nie jest leczone)
- Nagły początek, a następnie uporczywy, pulsujący ból wokół oka, który może rozprzestrzeniać się do ucha lub szyi i nie jest uśmierzany przez leki przeciwbólowe (możliwość zakrzepu krwi w jednej z zatok mózgowych)
- Nowe lub zmieniające się bóle głowy z upośledzonym układem odpornościowym (takie jak rak lub HIV)
Leczenie
Leczenie napięciowych bólów głowy koncentruje się w krótkim okresie na leczeniu napadów, aw dłuższej perspektywie na zapobieganiu nawrotom. Ogólnie rzecz biorąc, krótkoterminowe leczenie napięciowego bólu głowy obejmuje stosowanie leków (głównie środków przeciwbólowych), podczas gdy długoterminowe środki zapobiegawcze obejmują zarówno metody lekowe, jak i nielekowe. Dzięki lekom, treningowi relaksacyjnemu, zmianie stylu życia i innym terapiom większość bólów głowy można złagodzić lub zmniejszyć.
Leczenie epizodycznych napięciowych bólów głowy
Większość epizodycznych ataków napięciowych bólów głowy ustępuje bez żadnego leczenia. Proste dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen (tylenol, generyczny) lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą leczyć łagodne objawy. Aspiryna lub ibuprofen (Advil, rodzajowy) to zwykle pierwsze wybory NLPZ, a następnie naproksen (Aleve, rodzajowy).
Niektóre osoby mogą również próbować leków, które łączą środek przeciwbólowy z kofeiną. Jednak stosowanie złożonych leków zawierających kofeinę częściej niż dwa razy w tygodniu może powodować ból głowy z odbicia.
Niektóre osoby uważają masaż za pomocny w leczeniu ostrych epizodów napięciowego bólu głowy.
Zapobiegawcze leczenie przewlekłych napięciowych bólów głowy
Codzienna profilaktyka zalecana jest osobom, u których występują co najmniej 2 napady bólu głowy w miesiącu. Leczenie zapobiegawcze nie działa tak dobrze, gdy ludzie nadużywają leków przeciwbólowych. Twój dostawca może zalecić zatrzymanie i wycofanie się ze środków przeciwbólowych przed rozpoczęciem działań zapobiegawczych.
Celem leczenia zapobiegawczego jest zmniejszenie częstości i nasilenia napadów bólu głowy oraz poprawa odpowiedzi na leki przeciwbólowe.
Zapobieganie napięciowemu bólowi głowy obejmuje:
- Leczenie farmakologiczne lekiem przeciwdepresyjnym, zwykle trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym amitryptyliną
- Trening relaksacyjny i biofeedback
- Radzenie sobie ze stresem poprzez terapię poznawczo-behawioralną
- Modyfikacje stylu życia
Badania wskazują, że najlepsze efekty osiąga się, gdy leczenie farmakologiczne łączy się z relaksacją lub treningiem radzenia sobie ze stresem.
Wycofanie się z leków po bólach głowy spowodowanych nadużywaniem leków
Jeśli twoje bóle głowy rozwiną się z powodu nadużywania leków, będziesz musiał przerwać przyjmowanie leku. (Jeśli wyzwalaczem jest kofeina, być może wystarczy ograniczyć spożycie kawy, herbaty lub napojów bezalkoholowych.)
Osoba zwykle ma możliwość nagłego lub stopniowego zatrzymania i powinna spodziewać się następującego przebiegu:
- Większość leków na ból głowy można nagle przerwać, ale najpierw skonsultuj się ze swoim dostawcą. Niektóre leki niezwiązane z bólem głowy, takie jak leki przeciwpadaczkowe, a także niektóre leki przeciwlękowe lub beta-blokery, wymagają stopniowego odstawiania pod nadzorem lekarza.
- Jeśli zdecydujesz się zmniejszyć standardowe leki przeciwbólowe, wycofanie powinno nastąpić w ciągu 3 dni lub krócej.
- Bez względu na to, jakie podejście zostanie zastosowane do odstawienia leków, może wystąpić okres nasilenia bólu głowy przez kilka dni później. Alternatywne środki przeciwbólowe mogą być podawane w pierwszych dniach, aby pomóc w odstawieniu.
- Większość ludzi czuje się lepiej w ciągu 2 tygodni, chociaż w niektórych przypadkach objawy bólu głowy mogą utrzymywać się do 16 tygodni (aw rzadkich przypadkach nawet dłużej).
Leki
Standardowe metody leczenia epizodycznych napadów napięciowych bólów głowy to NLPZ, takie jak aspiryna i ibuprofen. Trójcykliczny lek przeciwdepresyjny amitryptylina (Elavil, rodzajowy) jest uważany za najskuteczniejszy lek zapobiegawczy w leczeniu przewlekłych napięciowych bólów głowy.
Ze względu na ryzyko nadużywania i uzależnienia opioidy, leki podobne do opioidów i uspokajające leki nasenne nie są zalecane w leczeniu napięciowych bólów głowy.
Przeciwbólowe
Leki przeciwbólowe są pomocne w leczeniu łagodnych do umiarkowanych bólów głowy. Nie może jednak zapobiec bólom głowy. Istnieje wiele różnych rodzajów leków przeciwbólowych.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
NLPZ blokują prostaglandyny, substancje rozszerzające naczynia krwionośne i powodujące stany zapalne i ból. NLPZ są zwykle pierwszymi lekami wypróbowanymi na prawie każdy rodzaj bólu głowy. Istnieją dziesiątki NLPZ. Typowe NLPZ obejmują:
- Dostępne bez recepty NLPZ: aspiryna, ibuprofen (Advil, generyczny), naproksen (Aleve, generyczny), ketoprofen (Nexcede, generyczny)
- NLPZ na receptę: Diklofenak (Cataflam, generyczny), tolmetyna (Tolectin, generyczny), indometacyna (Indocin, generyczny)
Długotrwałe stosowanie dużych dawek NLPZ może zwiększać ryzyko krwawienia z żołądka i problemów z sercem, w tym zawału serca i udaru mózgu. Stosowanie NLPZ częściej niż dwa razy w tygodniu może zwiększać ryzyko bólu głowy związanego z nadużywaniem leków (z odbicia).
Paracetamol
Acetaminofen (Tylenol, generyczny) jest dobrą alternatywą dla NLPZ, gdy niepokój żołądka, wrzody lub reakcje alergiczne uniemożliwiają ich stosowanie. Wysoka dawka (1000 mg) jest zalecana w leczeniu bólów głowy.
Acetaminofen ma pewne działania niepożądane, a dzienna dawka nie powinna przekraczać 3 gramów (3000 mg). Ludzie, którzy przyjmują duże dawki tego leku przez długi czas, są narażeni na uszkodzenie wątroby, szczególnie jeśli piją alkohol i nie jedzą regularnie. Acetaminofen może powodować poważne problemy z nerkami u osób, które już mają chorobę nerek. Może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym warfaryną rozrzedzającą krew (Coumadin, rodzajowa).
Trójpierścieniowe i inne leki przeciwdepresyjne
Leki trójpierścieniowe to leki przeciwdepresyjne najczęściej stosowane w profilaktyce ciężkich przewlekłych napięciowych bólów głowy.
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
Leki trójpierścieniowe są stosowane w leczeniu depresji, ale mogą również pomóc złagodzić ból mięśni i poprawić sen. Amitryptylina (Elavil, rodzajowa) jest lekiem trójpierścieniowym najczęściej przepisywanym w celu zapobiegania napięciowym bólom głowy. Nortryptylina (Pamelor, generyczny) i Imipramina (Tofranil, generyczny) to inne czasami przepisywane leki trójpierścieniowe.
Tricykliczny lek przeciwdepresyjny zwykle rozpoczyna się od niższej dawki, a następnie powoli ją zwiększa. Dziennik bólu głowy może pomóc tobie i twojemu lekarzowi ocenić skuteczność leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie powinni pozostać na profilaktycznym leczeniu farmakologicznym przez co najmniej 6 miesięcy. Po tym czasie Twój dostawca będzie powoli zmniejszał dawkę, kontynuując monitorowanie częstotliwości ataków bólu głowy.
Skutki uboczne są dość powszechne w przypadku tych leków. Senność jest najczęstszym działaniem niepożądanym i może być lepiej tolerowana, gdy leki trójpierścieniowe są przyjmowane przed snem. Inne działania niepożądane mogą obejmować suchość w ustach, zaparcia, niewyraźne widzenie, dysfunkcje seksualne, przyrost masy ciała, problemy z oddawaniem moczu, problemy z rytmem serca i zawroty głowy. Ciśnienie krwi może nagle spaść podczas siadania lub stania.
Leki trójpierścieniowe mogą powodować poważne, choć rzadkie, działania niepożądane, w tym problemy z rytmem serca, które mogą być niebezpieczne dla osób z niektórymi chorobami serca. Leki te mogą być śmiertelne w przypadku przedawkowania.
Inne leki przeciwdepresyjne
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) działają poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu. SSRI stosowane w zapobieganiu napięciowym bólom głowy obejmują fluoksetynę (Prozac, generyczny). Inne leki przeciwdepresyjne stosowane w napięciowych bólach głowy to mirtazapina (Remeron, generyczny), duloksetyna (Cymbalta) i wenlafaksyna (Effexor, generyczny), które celują zarówno w serotoninę, jak i norepinefrynę.
Chociaż te leki przeciwdepresyjne mają mniej skutków ubocznych niż leki trójpierścieniowe, nie wydają się działać tak dobrze w zapobieganiu napięciowym bólom głowy.
Inne leki
Leki zwiotczające mięśnie
Tizanidine (Zanaflex, rodzajowy) jest środkiem zwiotczającym mięśnie, który jest czasami stosowany w zapobieganiu przewlekłym bólom głowy typu napięciowego. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje niewiele dowodów na to, że inne środki zwiotczające mięśnie są skuteczne w leczeniu napięciowych bólów głowy.
Leki przeciwdrgawkowe
Leki przeciwdrgawkowe, które są stosowane w leczeniu padaczki, są czasami stosowane w profilaktyce napięciowych bólów głowy. Obejmują one topiramat (Topamax, rodzajowy), kwas walproinowy (Depakote) i gabapentynę (Neurontin, rodzajowy). Leki przeciwdrgawkowe przyjmowane w czasie ciąży zwiększają ryzyko wad wrodzonych i mogą nie być odpowiednie dla młodych kobiet w wieku rozrodczym.
Leki śledcze
Toksyna botulinowa
Zastrzyki z toksyny botulinowej (np. onabotulinumtoxin A, Botox) stosuje się w celu rozluźnienia mięśni i spłycenia zmarszczek skórnych. Zastrzyki z toksyny botulinowej są zatwierdzone przez FDA do zapobiegania przewlekłym migrenom u dorosłych. Jednak FDA nie zatwierdziła tych leków do leczenia napięciowych bólów głowy. Podczas gdy badania wykazują sprzeczne dowody dotyczące skuteczności toksyny botulinowej w leczeniu napięciowego bólu głowy, systematyczny przegląd sugeruje, że zastrzyki z botuliny mogą być skuteczne.
Inhibitory syntazy tlenku azotu
Inhibitory syntazy tlenku azotu blokują tlenek azotu, który może odgrywać rolę w zwiększaniu aktywności nerwów i rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co prowadzi do bólu głowy. Naukowcy badają te leki w leczeniu napięciowych bólów głowy.
Zmiany stylu życia
Techniki psychologiczne i behawioralne oraz zmiany stylu życia pomagają zmniejszyć intensywność i częstotliwość napięciowych bólów głowy. Terapie te mogą również wzmacniać efekty leczenia farmakologicznego. Jak dotąd trening relaksacyjny i biofeedback mają najsilniejsze dowody na poprawę napięciowych bólów głowy.
Trening Relaksacyjny i Biofeedback
Trening relaksacyjny wykorzystuje ćwiczenia oddechowe, kierowane obrazy i inne techniki, które pomagają rozluźnić mięśnie i złagodzić stres. Biofeedback wykorzystuje urządzenie do rejestrowania reakcji ciała danej osoby (tętno, temperatura powierzchni skóry i napięcie mięśni). Informacje te są następnie „przekazywane zwrotnie” osobie za pomocą dźwięku lub obrazu. Dzięki tej informacji zwrotnej ludzie uczą się kontrolować swoje reakcje fizyczne. W badaniach klinicznych trening relaksacyjny i biofeedback, zarówno pojedynczo, jak iw połączeniu, doprowadziły do poprawy w napięciowych bólach głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna i radzenie sobie ze stresem
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) uczy technik rozpoznawania i radzenia sobie ze stresorami życiowymi. Może pomóc ludziom zrozumieć, w jaki sposób myśli i wzorce zachowań mogą wpływać na ich objawy oraz jak zmienić sposób, w jaki organizm reaguje na przewidywany ból. CBT jest często częścią technik radzenia sobie ze stresem. Badania wskazują, że CBT i radzenie sobie ze stresem są najskuteczniejsze w połączeniu z treningiem relaksacyjnym lub biofeedbackiem.
Masaż, manipulacja kręgosłupa i fizjoterapia
Masaż może pomóc rozluźnić napięte mięśnie i może być pomocny podczas ostrych epizodów bólu głowy, jednak istnieje niewiele dowodów na długoterminowe korzyści. Chociaż niektóre niewielkie badania sugerują, że manipulacja kręgosłupa przez kręgarzy lub osteopatów może być pomocna w zapobieganiu napięciowym bólom głowy, nie ma wystarczających dowodów potwierdzających jej skuteczność w zmniejszaniu bólu w napięciowych bólach głowy.
Dowody są nieco silniejsze na korzyści płynące z manipulacji kręgosłupa dla osób z bólami głowy pochodzącymi z problemów nerwowych lub mięśniowych w szyi. Niektórzy badacze uważają, że napięciowe bóle głowy łagodzone przez manipulację kręgosłupa są prawdopodobnie spowodowane problemami z szyją.
Przeprowadzono niewiele badań dotyczących oceny korzyści płynących z fizjoterapii w przypadku napięciowego bólu głowy. Sesje z fizjoterapeutą mogą pomóc w nauczeniu określonych ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie lub poprawiających postawę. Fizjoterapeuta może również doradzić zmiany ergonomiczne w środowisku pracy.
Akupunktura
Kilka przeglądów badań klinicznych akupunktury sugeruje, że może ona przynosić pewne korzyści w przypadku napięciowych bólów głowy.
Akupunktura, hipnoza i biofeedback to alternatywne sposoby kontrolowania bólu. Akupunktura polega na wkłuwaniu maleńkich sterylnych igiełek, nieco grubszych niż ludzki włos, w określone miejsca na ciele.
Dieta i ćwiczenia
Dobre nawyki zdrowotne, w tym odpowiedni sen, odpowiednie nawodnienie, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia są pomocne w zmniejszaniu stresu. Rzucenie palenia jest ważne w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia wszystkich rodzajów bólów głowy.
Domowe środki zaradcze
Pomocne mogą być ciepłe lub zimne okłady. Niektórzy ludzie zgłaszają większą ulgę po przeziębieniu, inni po upale. Opakowania można zamrozić lub podgrzać.
Ziołowe i inne naturalne środki zaradcze
Liczne leki ziołowe są promowane na napięciowe bóle głowy. Ważne jest, aby każdy, kto stosuje preparaty ziołowe lub tzw. naturalne, zdawał sobie sprawę z braku przepisów dotyczących jakości i skuteczności regulujących ich marketing. Ogólnie rzecz biorąc, producenci leków ziołowych i suplementów diety nie potrzebują zgody FDA na sprzedaż swoich produktów.
Podobnie jak lek, zioła i suplementy mogą wpływać na chemię organizmu, a zatem mogą powodować działania niepożądane, które mogą być szkodliwe. Zawsze skonsultuj się ze swoim dostawcą przed użyciem jakichkolwiek preparatów ziołowych lub suplementów diety. Nigdy nie podawaj dzieciom preparatów ziołowych ani suplementów diety bez uprzedniej konsultacji z pediatrą.
Olejki eteryczne
Niektórzy odczuwają ulgę, stosując 2 krople olejku z mięty pieprzowej, eukaliptusa lub lawendy dodane do 1 szklanki wody. Namocz szmatkę w roztworze i przyłóż ją jako kompres do głowy.
Niektóre badania sugerują, że suplementy magnezu mogą pomóc w zapobieganiu napadom migreny, ale niewiele jest dowodów na to, że magnez jest pomocny w przypadku napięciowych bólów głowy.
Zioła
Lepiężnik i gorączka to dwa popularne ziołowe środki łagodzące ból głowy. Amerykańska Akademia Neurologii uważa Lepiężnik za „skuteczny” w łagodzeniu migreny, a gorączkę za „prawdopodobnie skuteczną”. Nie jest jasne, czy te zioła są skuteczne w przypadku napięciowych bólów głowy.
Poniżej przedstawiono szczególne obawy dotyczące osób przyjmujących te zioła:
- Lepiężnik może powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych na ambrozję i rośliny pokrewne. Nie jest pewne, czy lepiężnik jest bezpieczny do stosowania w czasie ciąży.
- Feverfew może być niebezpieczny dla osób z zaburzeniami krwawienia lub zakrzepów krwi lub przyjmujących leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna (Coumadin, rodzajowa). Feverfew może zakłócać działanie tych leków i może wpływać na czas krzepnięcia krwi. Kobiety w ciąży lub kobiety planujące zajście w ciążę nie powinny przyjmować tego zioła, ponieważ może to potencjalnie zaszkodzić płodowi.