**Dlaczego średniowieczni mnisi warzyli piwo podczas postu? Jak piwo uratowało życie tysiącom ludzi? I czy to prawda, że było bezpieczniejsze od wody? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania znajdziesz w naszym artykule!
- Dwóch kawalarzy ze stanów Zjednoczonych przyczepiło do wozu pary nowożeńców łańcuch z puszek po piwie o długości 500 metrów. Jak dotąd jest to najdłuższy „bagaż” jaki ciągnęła za sobą młoda para..
- Grupa piwoszy z Norymbergii postanowiła udowodnić że z jednego kufla może pić 100 osób. Aby było to możliwe skonstruowano specjalny system rurek o różnej długości, tak aby pijący nie przeszkadzali sobie.
- Aby znaleźć się w księdze rekordów ludzie wpadają na różne pomysły. na jeden z dziwniejszych wpadł pewien belg. Postanowił on bowiem umieścić swój palec wskazujący w butelce i trzymać go tak przez 2 miesiące. Wytrzymał niestety tylko 2 tygodnie, ale i tak jak dotąd jest rekordzistą…
- Wielbiciele piwa w różny sposób wyrażają swoje uczucia. Jeden z Francuzów napisał 100 tysięcy razy słowo piwo, a zajęło mu to półtora roku. Ciekawe co zrobi gdy zakocha się naprawdę..
- Jedna z czeskich piwiarni w niezwykły sposób postanowiła ułatwić życie swoim klientom. Właściciele zainwestowali w specjalną rynienkę z bieżącą wodą, którą umieścili tuż pod kontuarem baru. A to wszystko po to, aby goście nie odrywali się od swojego ulubionego napoju i nie tracili czasu na wędrówki na stronę
- Najdłuższa lada barowa ma długość 123,7 metra. Znajduje się w Beer Barrel Saloon w Put-im-Bay w South Bass w Ohio. Bar otwarty w 1989 roku wyposażony jest w 56 kranów z piwem
- Trębacze, jak wiadomo, ćwiczą mięśnie policzków i robią to na różne sposoby.. Jeden z nich postanowił rozciąganie połączyć z ustanowieniem rekordu. Przez 6 godzin trzymał on w ustach 0.33 litra piwa. Skąd w piwie bierze się piana? Piwo to jedyny napój, który może poszczycić się piękną, gęstą koroną z piany, utrzymującą się nawet przez 5 minut. To zasługa rozpuszczonego w piwie, naturalnego dwutlenku węgla i cennych protein zawartych w słodzie jęczmiennym. Piwa jasne mają białą pianę, zaś portery i ciemne piwa – kremową. Znawcy wiedzą, że im piana drobniejsza, tym piwo szlachetniejsze.
- Piwo jako dieta?
Umiarkowane spożycie piwa doskonale wzbogaca dietę ponieważ:
– Zawiera niewiele sodu
– Jest ubogie w białko
– Nie zawiera tłuszczów i cholesterolu - Piwo wskazane jest dla ludzi którzy niskotłuszczową, niskobiałkową, bezsolną lub niskocholesterolową.
- Chmiel – przyprawa do piwa
Chmiel bardzo często uważany za główny składnik piwa w rzeczywistości jest tylko jego przyprawą. Około 200g chmielu wystarcza na 100 litrów piwa. Pomimo tak niewielkiej jego zawartości wnosi on bardzo wiele do bukietu piwa. W szyszkach chmielowych zidentyfikowano bowiem ponad 200 różnych substancji aromatycznych, które wzbogacają piwny aromat. - Z czego produkuje się piwo?
Pozornie prosta odpowiedź woda – słód – chmiel nie jest wyczerpująca. Na świecie piwa produkowane są przy użyciu najdziwniejszych dodatków i technologii. Mamy więc piwa fermentacji spontanicznej ( fermentujące około 2 lat) z dodatkiem moszczu owocowego ( poziomki, truskawki, maliny etc) mamy także piwa z bananów, ryżu, sorgo a nawet z dodatkiem ostryg ( angielski ouester stout) i wiele wiele innych. - Co to jest bukiet piwa?
Bukiet piwa to ogólne odczucie smakowo – zapachowe jakiego doznajemy pijąc piwo. Na bukiet składa się zawartość alkoholu, dwutlenku węgla, ekstraktu oraz cały skład chemiczny piwa a więc lotne związki zapachowe o zapachu kwiatowym, owocowym itp. takie jak, wyższe alkohole, estry i aldehydy. - W jakiej temperaturze podawać piwo?
Podstawowa reguła jest prosta: im większa gęstość i moc piwa, tym bliższa temperaturze otoczenia powinna być jego temperatura wahając się od 8 do 16 stopni. Np. piwa typu pils podajemy w temp. 8 stopni podczas gdy bursztynowe piwa górnej fermentacji wymaga temp. Około 12. Pomimo tego że ciepło piwo nie smakuje dobrze nie należy podawać go z lodem. Powoduje to natychmiastowe wydzielanie gazu i utratę smaku. Także nadmierne oziębienie piwa wpływa negatywnie na jego smak. - Dlaczego piwo nie lubi światła?
Światło, w szczególności słoneczne, powoduje utlenianie piwa i niszczy jego smak oraz kolor. Dlatego piwo przechowuje się tak, aby ograniczył wpływ promieni ultrafioletowych, czyli w beczkach, puszkach lub w butelkach z ciemnego szkła. Na świecie stosuje się zielone lub brązowe butelki tak ja w Polsce.W czym pić piwo? - Prawdziwego blasku piwo nabiera po nalaniu do szklanego naczynia – szklanki, kufla bądź kielicha. Wówczas światło wydobywa pełen bursztynowy kolor piwa, a na ściankach naczynia powstają słoneczne rozbłyski. Jeszcze tylko biała grzywa z piany i pełna rozkosz gotowa.Jak nalewać piwo?
- Na pewno do czystej szklanki lub kufla, wypłukanych zimną wodą. Wtedy bąbelki piany nie przyklejają się do ścianek naczynia, a piwo ma idealny, bursztynowy kolor. Piwo beczkowe nalewa się na raz, czyli za jednym pociągnięciem kurka. Z butelki lub puszki nalewamy na dwa razy. Najpierw 2/3 po ściance naczynia, a następnie 1/3 z pewnej wysokości, tak by powstała piękna grzywa z piany. Najlepiej gdy piany jest na dwa palce, wtedy piwo ma iście królewski wygląd.Czy piwo ma wartości odżywcze?
- Piwo zawiera około 40 związków mineralnych które dostarczają nam energii. Także zawartość witamin w piwie jest całkiem spora. 1 litr tego napoju dostarcza około 200 mg różnych witamin takich jak B6 ( 35% dziennego zapotrzebowania), B2 (20%) , Niacyna (65 %) a także witaminy A,D,E i H. Podobnie ma się rzecz z zawartością związków mineralnych w piwie. 1 litr piwa w dużym stopniu pokrywa zapotrzebowanie na: Magnez ( 50%), Fosfor (40%), i Potas (20%).Czy od piwa się tyje?
- Zawarte w chmielu substancje wpływają na pobudzenie apetytu. Właśnie dlatego istnieje powszechne przekonanie o bardzo wysokiej kaloryczności piwa. Przyczynił się też do tego wizerunek „prawdziwego” piwosza z tzw. piwnym brzuszkiem. Jednak gdybyśmy przeanalizowali jego dietę znaleźlibyśmy w niej wiele rzeczy przy których piwo okazałoby się niewinnym dodatkiem. Piwo samo w sobie nie wpływa na wagę ciała. Wartość kaloryczna jasnego piwa dolnej fermentacji (np. Lech Pils) wynosi około 430 kcal/litr i jest znacznie niższa od wartości kalorycznej mleka, soków owocowych czy napojów słodzonych.